Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 21.02.2007
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: reportaje
Titlul articolului: Elfogadhatatlan a közoktatási törvény
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2102&cikk=53160


„A közoktatási törvénytervezet egyik legnagyobb hiányossága, hogy semmi változás nincs benne, abból, amit elvártunk” – nyilatkozta tegnap lapunknak Lászlófy Pál.

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke szerint a szervezet szakmai érvekkel támasztotta alá többek között azt a javaslatát, hogy a román nyelvet sajátos program és tankönyvek alapján oktassák a kisebbségi diákoknak, nemcsak elemi tagozaton, hanem a középiskolákban is. Ez végül nem került be a tervezetbe. Szerinte az ódzkodás oka, hogyha az új program szerint oktatnának a kisebbségi iskolákban, akkor a záróvizsgákra is külön tételeket kellene készíteni a kisebbségiek nyelvén tanulóknak, ez pedig többletmunkát jelentene a szaktárcánál.

„Beigazolódott, hogy a záró- és érettségi vizsgákon pontosan román nyelvbõl voltak a leggyengébbek az eredmények, és pontosan abból az okból, mert a magyar anyanyelvû gyermekeknek a román anyanyelvûek számára készült program alapján kellett tanulniuk. A román nyelv tanulásának kötelezettsége sem kelt bennünk nagy bizodalmat, ezt a kitételt még a korábbi tanügyi törvény sem tartalmazta” – vélte Lászlófy, aki mind az egyházi oktatás, mind a román tanítás, mind az iskola-autonómia szempontjából, mind pedig a romániai magyarságot érintõ kérdésekben elmarasztalta a törvénytervezetet. Az elnök elmondta: az RMPSZ szombaton Szovátán ülésezik, és egyeztet a törvénytervezetrõl, javaslatait pedig eljuttatja a szaktárcához.

A lényeg nem változott

„Ami számunkra leglényegesebb, az az anyanyelvi oktatást érintõ rendelkezések terén adódó be nem teljesült elvárások, kérések ügye” – mondta az ÚMSZ-nek Lakatos András. Az RMDSZ oktatásért felelõs ügyvezetõ alelnöke kifogásolja, hogy a katonai és rendõrképzésben csak román nyelvû oktatás létezik, ami egyértelmûen esélyegyenlõtlenséget teremt az e szakokon tanulni akaró magyar gyerekek számára; megmaradt az a régi állapot is, hogy Románia történelme és földrajza tanításában kötelezik a román nyelvû oktatást. „Ennél súlyosabb viszont, hogy a tervezet alkotói nem vették figyelembe azt a sokat hangoztatott óhajunkat, hogy a román nyelvet ne úgy tanítsák a magyar iskolákban, mint a román anyanyelvûekben, hanem differenciáltan, külön program szerint.

Ez annál is inkább súlyos, mert – részben a diszkrimináció-ellenes tanács nyomására – ez ügyben már történtek kezdeményezések. Tizenkét fõs szakembercsapat a szaktárca beleegyezésével máris dolgozik ez irányú program összeállításán. Román anyanyelvû kollegák is vannak közöttük, akik szintén meg vannak gyõzõdve ennek helyességérõl. Nagyváradon pár nappal ezelõtt hangot is adtak ebbeli véleményüknek” – mondta Lakatos.
Mindemellett az alelnök úgy véli, a törvénytervezet egy sor jó dolgot is hozhat azzal, hogy a decentralizáció irányába mutat. Szerinte az a tény, hogy a felekezeti oktatást elismeri az állami oktatás részeként, mindenképpen pozitívumnak számít.

„A 11. cikkely 1-es alpontja alapján indíthatunk felekezeti oktatási intézményeket, mert azok az országos oktatási rendszer részét képezik, a finanszírozásból viszont kimaradtak a magán- és felekezeti iskolák. Nos, itt kell javítani, csiszolni még a törvénytervezeten” – közölte az alelnök.

„Ez még csak tervezet”

„Kollégáimmal együtt azon dolgozunk, hogy a hiányosságokon változtassunk” – válaszolta megkeresésünkre Pásztor Gabriella oktatási államtitkár. Ez csak tervezet, és Pásztor bízik benne, hogy a végén sikerül törvénybe iktatni a Románia földrajzának és történelmének a kisebbségek nyelvén történõ oktatását, valamint külön kisebbségi tantervet kidolgozni a román nyelv és irodalom oktatására. „Azon vagyunk, hogy mindezt véghez vigyük” – nyilatkozta az államtitkár.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.